Knivskjellodden

Knivskjellodden

Knivskjellodden to najdalej na północ wysunięty przylądek Norwegii i choć jest o 1457 m bardziej położony na północ niż popularny Nordkap, to i tak nie dzierży miana najdalej wysuniętego na północ punktu Europy. Zarówno Knivskjellodden, jak i Nordkap leżą na wyspie (Mageroya), dlatego za najdalej na północ wysunięty skrawek stałego lądu Europy, uznaje się przylądek Nordkinn. Natomiast najdalej na północ wysuniętym punktem Europy, wraz z wyspami, jest przylądek Fligely na Wyspie Rudolfa.

Przylądek Knivskjellodden

Udając się na północ, mamy nadzieję na spotkanie niewielu turystów i rozkoszowanie się dziką przyrodą. Niestety, co roku Przylądek Północny (Nordkap) odwiedzany jest przez rzesze turystów, którzy mogą popsuć nasze wyobrażenie o dalekiej północy. Na szczęście turyści nie wszędzie docierają, szczególnie tam, gdzie nie można dojechać samochodem. Miejscem, gdzie możemy skosztować dzikiej północy jest właśnie przylądek Knivskjellodden, na który można dostać się pieszo, po pokonaniu szlaku o długości 9 km. Trasa jest łatwa do pokonania, szczególnie w letnie miesiące, kiedy panuje dzień polarny i słońce, nawet o godz. 24.00, utrzymuje się wysoko nad horyzontem. 

kopczyk

Kierunek marszu wskazują kamienne kopczyki, ale we mgle czasami trudno je zlokalizować, dlatego trzeba być skoncentrowanym.

Knivskjellodden renifery

renifer Nordkap

Po drodze można spotkać renifery, które potrafią nagle wyłonić się z mgły i przestraszyć zabłąkanego turystę. Tak było w moim przypadku, ale na szczęście renifery są potulne, jak baranki. 🙂

Knivskjellodden skały

Najdalej na północ wysunięte skały przylądka Knivskjellodden, zalewane wodami Morza Barentsa.

Morzem Barentsa

Dzień polarny nad Morzem Barentsa. Słońce nie zachodzi przez 2,5 miesiąca w roku.

Widok z wyspy Mageroya
Widok z Knivskjellodden
Wyspa Mageroya

Takie widoki ukarzą nam się po dotarciu na Knivskjellodden.

W tle Nordkap

Nordkap widziany z przylądka Knivskjellodden.