Trollveggen

Romsdalen Trollveggen

Trollryggen, Trollveggen, Trollstigen… o co tu chodzi?

W Norwegii trolle są wszechobecne, o czym świadczą choćby następujące nazwy: Trolltindan, Trolltindene, Trolltindane, Trollryggen, Trollveggen, Trollspiret, Trollgubben, Trollkjerringa, Trollstigen, Trollstigveien itd. Próbując je usystematyzować natrafiłem na kolejne i doszedłem do wniosku, że trolle rzeczywiści były bardzo złośliwe i za wszelką cenę próbowały utrudnić życie ludziom, ale po kolei.

Trollveggen mapa

Trolltindan  (też Trolltindene lub Trolltindane), to masyw górski w gminie Rauma w okręgu Møre og Romsdal, wznoszący się pomiędzy dolinami Isterdalen (z rzeką Istra) i Romsdalen (z rzeką Rauma). Trolltindan to też nazwa szczytu (838 m n.p.m.) na wyspie Grytøya oraz nazwa pasma górskiego na Lofotach. Na wyspie Grytøya znajdują się również i inne szczyty, w których nazwach mieszały trolle: Trolltind (919 m n.p.m.) i Trolltinden (317 m n.p.m.).

Ściana Trolli, Trollveggen, The Troll Wall

Trollveggen (norw.) lub Troll Wall (ang.), to część masywu górskiego Trolltindan stromo opadająca w kierunku doliny Romsdalen. Niestety nie udało mi się bezspornie ustalić, czy nazwa Trollveggen, odnosi się do najdłuższej w Europie, tysiącmetrowej, pionowej ściany stanowiącej północny filar szczytu Trollryggen (1740 m n.p.m.), czy Trollveggen to nazwa szeregu sąsiadujących szczytów, opadających pionowymi ścianami do Romsdalen, obejmująca zarówno Trollryggen, jak i Trollspiret, Trollgubben, Trollkjerringa, Brurjentene, Brura, Bruraskaret, Brursveinane, Brudgommen, Ugla, Store Trolltind (1788 m n.p.m.) oraz inne, które wg legend stanowiły orszak ślubny trolli zamieniony w skały. Mam nadzieję, że znajdzie się czytelnik, który wyjaśni mi to, o czym wiadomo od dawna. 🙂

Trollstigveien

Trollstigen lub Trollstigveien (Droga Trolli, dosł. Ścieżka Trolli), to droga na terenie gminy Rauma w okręgu Møre og Romsdal, słynąca z jedenastu stromych serpentyn. Na przełęczy, przez którą przebiega, znajduje się obszerny parking z centrum turystycznym, gdzie rozpoczyna się kilka szlaków. Jeden z nich prowadzi na Stabbeskaret, punkt widokowy na Trollveggen, na który zamierzam wejść.

Trollveggen i B.A.S.E jumping

Po raz pierwszy o Ścianie Trolli dowiedziałem się podczas wykonywania skoków B.A.S.E., z góry Kjerag. Norwedzy podkreślali, że jednym z najlepszych miejsc do B.A.S.E. jumpingu na świecie jest Trollveggen, ale skoki z tego miejsca od 1986 r. są zakazane na skutek kilku katastrof.

Pierwszy skok ze Ściany Trolli wykonał w 1980 r. Finn Jorma Öster, natomiast pierwsza odnotowana katastrofa miała miejsce cztery lata później, kiedy to śmierć poniósł Amerykanin Carl Boenish, który prawdopodobnie wykonał skok ze Stabben i zderzył się ze skałą. U podnóża Ściany Trolli znajduje się Trollveggen Visitor Center (Centrum dla zwiedzających) oraz tablica z napisem „til minne om de omkomne” (ku pamięci tych, którzy zginęli). Figurują na niej nazwiska wspinaczy i B.A.S.E. jumper-ów, którzy ponieśli śmierć, rzucając wyzwanie górze.

Stabbeskaret

Trolltindan

Żeby wejść na Stabbeskaret, krawędź urwiska z widokiem na Trollveggen, najpierw muszę dostać się na przełęcz słynną drogą Trollstigen. Kręte zakręty pokonuję busem bez przeszkód, a największe wrażenie robi na mnie miejsce, gdzie droga przebiega przez most przy wodospadzie. Na przełęczy znajduje się parking z infrastrukturą turystyczną, harmonijnie wkomponowaną w krajobraz.

Stabbeskaret

Wejście na szlak rozpoczyna się od przekroczenia rzeki przy kawiarni i prowadzi w kierunku platform widokowych na Trollstigen. Następnie znak wskazuje kierunek w prawo, na kamienne schody, w górę zbocza. Dystans jaki należy pokonać od tego miejsca na Stabbeskaret, to 5,2 km.

Bispen, Kongen, Dronninga

Idąc pod górę oglądam się za siebie, żeby nacieszyć wzrok widokiem na Trollstigen i wystające znad chmur szczyty: Bispen (pol. Biskup – 1462 m n.p.m.), Kongen (pol. Król – 1614 m n.p.m.) i Dronninga (pol. Królowa 1544 m n.p.m.). Wejście na te szczyty jest bardzo ekscytujące i już chodzi mi po głowie.

Vestre Stigbotthornet, Stigbotthornet, Stigbotnnvatnet.

Mniej więcej w połowie drogi na Stabbeskaret, po prawej stronie, mam wspaniały widok na dwa szczyty Vestre Stigbotthornet (1583 m n.p.m.) i Stigbotthornet (1597 m n.p.m.), a u ich podnóża na górskie jezioro Stigbotnnvatnet.

szlak na Trollveggen

W tym miejscu wspinam się po ogromnym, kamiennym rumowisku na grzbiet zbocza. Drogę wskazują kopce i czerwone znaki. Choć jestem skoncentrowany na lokalizacji szlaku, to i tak z niego zbaczam. Za bardzo odbiłem w lewo, ale na szczęście dostrzegam innych turystów i podążam w ich kierunku.

Trollveggen lodowiec

Po dojściu do małego lodowca trzymam się jego lewej strony. Raki i czekan nie są wymagane, ale kije trekkingowe się przydają. Po drodze mijam górskie stawy.

Południowo-zachonia ściana Trollveggen

Wkrótce dochodzę do Frokostplassen (pol. Strefa śniadaniowa – zakwaterowanie dla wspinaczy), z którego rozlega się widok na południowo-zachodnie zbocza Trollveggen. Są one zdecydowanie łagodniejsze od północno-wschodnich, pionowych ścian, ale szpiczaste szczyty, bez alpinistycznego sprzętu, wydają się nie do zdobycia.

Stabbeskaret  - Trolltindene

Powyżej Frokostplassen szlak się rozgałęzia. W lewo prowadzi na Bruraskaret (1550 m n.p.m.) i dalej na Store Trolltinden (1778 m n.p.m.), a na wprost na Stabbeskaret. Niestety miejsce to nie jest wyraźnie oznaczone. Z analizy mapy domyślam się, którędy przebiega lewa odnoga szlaku, ale wybieram pewniejszy kierunek na Stabbeskaret, który znajduje się w najniższym punkcie, między cylindrycznym szczytem Stabeben (po lewej)  i szczytem Semletind (po prawej). Ostatni odcinek podejścia na Stabbeskaret jest nieco bardziej stromy od pozostałych.

Na skraju urwiska

Dolina Romsdalen

Po dojściu na skraj urwiska rozpościera się niesamowity widok na dolinę Romsdalen i otaczające ją góry. Jeden z piękniejszych widoków, jakie dane mi było podziwiać. Doskonale widać Romsdalseggen. Wędrówka jego grzbietem uznawana jest za jedną z najbardziej malowniczych w Norwegii. Na przeniżeniu grani znajduje się Litlefjellet (780 m n.p.m.), łatwo dostępny szczyt z doliny Venjesdalen, który jest doskonałym punktem widokowym na Trollveggen.

Romsdalshornet, Store Venjetinden, Kvanndalstinden
Romsdalshornet

W oddali widać m.in. charakterystyczny szczyt Romsdalshornet (1550 m n.p.m.), trzy kilometry za nim najwyższy szczyt w paśmie Romsdalsalpane, Store Venjetinden (1852 m n.p.m.), a po prawej stronie strzelisty Kvanndalstinden (1744 m n.p.m.).

Trollveggen Borysław Dzieciaszek

Ściana Trolli robi niesamowite wrażenie. Z tego miejsca nie widać jej w całości, ale i tak można poczuć jej ogrom.

Borysław Dzieciaszek Troll Wall

Kilkusetmetrowy uskok jest doskonałym miejscem do skoku. Norwegowie, którzy mówili mi, że Troll Wall jest jednym z najlepszych miejsc do B.A.S.E. jumpingu na świecie, mieli absolutną rację. Podczas skoków z Kjerag i Smellveggen musiałem się liczyć z ograniczonym miejscem do lądowania, ze względu na ich położenie nad Lysefjordem. Tutaj można pobudzić wodze fantazji i oddać się jeszcze większej frajdzie nurkowania w otchłań urwiska.

Jeżeli Stabbeskaret (1431 m n.p.m.) daje takie możliwości, to wyobrażam sobie, co czuje B.A.S.E jumper stojący na północnej krawędzi Trollryggen z tysiącmetrową pionową ścianą i całkowitą wysokością 1740 m n.p.m. Szaleństwo! Nie dziwię się, że pomimo zakazu, nieoficjalne skoki z Troll Wall są wykonywane.

Skok z komina na otarcie łez 🙂

Dzieciaszek skok z komina 252 m

Niestety z Troll Wall nie dane mi było skoczyć, ale na osłodę, zaraz po powrocie do kraju, wykonuję skok z komina (252 m) w Szczecinie. 🙂

Borysław Dzieciaszek jump
Borysław Dzieciaszek Big Tower

P.S.
Karolina też skoczyła 🙂

Borysław Dzieciaszek